üst araması

Özel organizasyonda üst araması Polisin görevi midir?

üst araması

Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde üst araması yapmak kimin görevidir ?

Polisin gittiği ek görevlere ücret verilmediğinden dolayı her türlü göreve gönderilmektedir. Bu angarya görevlerden birisi de şüphesiz özel organizasyonlardır.  Kamu yararı olmayan bu tarz görevlerde maalesef yüzlerce Polis görevlendirmesi yapılmaktadır.  Belediyeler gençlerden oy alabilmek için düzenlediği gençlik konserlerinde vatandaş eğlenir sanatçı parasını alır sıkıntısı Polise yüklenir. Yağlı güreş festivalinde, kanarya severler derneği seçimlerinde, taksiciler odası seçimlerinde, 10-11 yaşındaki çocukların maçları vb. görevlerde Polisler vardır. 

Geçenlerde ”Yargıtayca Özel Güvenlik Görevlilerin üst araması yapamayacağı” haberlere konu oldu.

Gidilen görevlerde meslektaşlarımız bu haberin içeriğini bilmediğinden üst aramasını kendileri yapmaktadır. Halbuki kanun özel organizasyonlarda üst aramasının Özel Güvenlik Görevlisince yapılacağını belirtmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü basına yansıyan haberlerin ”özel güvenlik görevlilerinin önleyici arama yapamayacağı” şeklinde anlaşıldığını belirterek şu açıklamaları yaptı;

Özel güvenlik görevlilerinin, “duyarlı kapıdan ve X-ray cihazından geçirme ve dedektörle bakma” gibi önleyici arama yapabileceğini bildirdi.

EGM’nin açıklaması;
5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine
Dair Kanun ve Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinin 21. Maddesi özel güvenliğe önleme araması yetkisi vermektedir.

Kanunun İkinci Bölümü Özel Güvenlik Yetkilerini düzenlemektedir.  Kanunun 7. maddesinde Özel Güvenliklerin yetkileri şu şekildedir;Özel Güvenlik Görevlisi üst araması yapabilir mi?

Koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyalarını X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme, görev alanında haklarında yakalama emri veya mahkumiyet kararı bulunan kişileri yakalama ile mevzuatla tanımlanmış diğer yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Özel organizyonda sorumlu amirin Polise arama yaptırması hukuki midir?

Özel Güvenlik Kanununda herşey açıkça belirtilmiştir, üst araması yapmak özel güvenliğin görevidir.

Amir zorla üst araması yapmanızı isterse ne yapmalıyız?

Emrinin kanuna aykırı olduğunu söyleyerek yazılı emir isteyip sonrasında görevi kötüye kullanma suçundan adli olarak şikayetçi olabiliriz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir