Süleyman Soylu, Polis İntiharları Hakkındaki Soru Önergesini Yanıtladı

Süleyman Soylu polis intiharları ile alakalı mecliste verilen soru önergesine yanıt verdi.

Soylu, polislerin intihar vakalarının neden bitmediği ve sebeplerinin ne olduğuyla alakalı gelen soruya, “polis intiharlarına ilişkin soruşturmalar, adli ve idari süreç içerisinde yürütülmektedir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtı şu şekilde;

“Yaşam hakkı, kişinin sahip olduğu ve doğuştan getirdiği, diğer tüm hak ve özgürlüklerini kullanabilmesini sağlayan en temel haktır. Bu temel hak Anayasanın 17’nci maddesinde ‘Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.’ şeklinde hüküm altına alınmıştır. Ayrıca yaşam hakkı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesiyle de güvence altına alınmıştır.

Personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi amacıyla 21/02/2020 tarihinde ‘Personelin Moral ve Motivasyonu’ konulu 2020/9 No’lu Bakanlık Genelgesi yayımlanmıştır. Bu kapsamda iletişim ve iletişim teknikleri, stres yönetimi, öfke kontrolü, kaygı ile baş etme yöntemleri, aile ilişkileri ve çocuk, geleceği planlama, grup eğitimleri, kendine güveni geliştirme, ruh sağlığı bozuklukları, bağımlılıklar, bütçe planlaması, ergenlik ve sınav kaygısı, intihar ve intiharı önleme, polis alt kültürü, problem çözme teknikleri, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimleri tanıtımı ve oryantasyon, travma sonrası stres bozuklukları, zaman yönetimi, iyi oluş kaynaklarının güçlendirilmesi vb. konularında eğitim faaliyeti düzenlenmiştir.

Emniyet Teşkilatı bünyesinde görevli psikologlarca intihar eden personelin aile üyeleri ve yakınları ile mutlaka görüşme yapılmakta ve talep etmeleri halinde psikolojik destek hizmeti sağlanmaktadır.

30.03.2020 tarihi itibari ile Psikolojik Danışma Hattı ve Nöbetçi Psikolog uygulamasına geçilerek telefon üzerinden psikolojik destek hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Tüm personelin her yıl en az bir defa Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirliklerinde görevli Psikologlar ile zorunlu bireysel görüşmeye katılması sağlanarak ‘Öğren — Fark Et — Yardım Et’ projesi uygulamaya konulmuştur”

Kamu görevlilerinin ve emeklilerin aylık, ödenek ve diğer özlük işleri Kanunlarla düzenlenmektedir. Ayrıca; soru önergesinde bahsi geçen polis intiharlarına ilişkin soruşturmalar, adli ve idari süreç içerisinde yürütülmektedir.

Similar Posts

6 Comments

  1. Bizim neden haberimiz yok bunca etkinlik iyileştirme güzelleştirme vs vs vs vs lerden…..!

    1. Bu kadar yuvarlak basma kalıp cevap verilebilir zaten.polis psikoloğa tüm geçeği ile hayatını anlatsa emin olun ya sorunlu memur olur yada sürülür. Psikolog işin rutin görevi.hiçbir polis oraya gittiğinde bişey anlatmıyor bence.anlatırsa huzuru kaçar.yeri değişir diye korkuyor.önce mobbing i halletsinler sonra çalışma saatlerini.ondqn sonra da maaş ve özlük haklarını. Hiç bir memur polis kadar çalışmıyor ama maşallah çalışma şartlarına rağmen en düşük maaş ta polislerde.

  2. Sorunlar psikoloğa anlatmayla çözülemez sorunlar personelinizi insanca haftada 40 saat çalıştırarak, ek görevlerde hakkını vererek, atama yönetmeliğini iptal ederek, morali motivasyonu bozuk personele eskisi gibi yıpranmayla 25 senede emeklilik hakkı verilerek çözülür, intihar cinnet getirme olaylarını samimi bir şekilde çözmek istiyorsanız bu düzenlemeler acilen yapılmalıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir