Faruk Sezer Kimdir?

1972 yılında Gaziantep ili İslahiye ilçesinde doğan Faruk SEZER 1993 yılında Trabzon Polis Okuluna girerek Emniyet teşkilatı bünyesinde Polis Memuru olarak görevine başladı. 

2012 yılında sosyal medya üzerinden örgütlenen bir avuç meslektaşıyla birlikte Türkiye Cumhuriyetinin ilk Emniyet sendikası olan ve Ankara Valiliğine 9 Kasım 2012 yılında posta yoluyla evrakları gönderilerek kurulan EMNİYET-SEN’in 7 kurucu üyesinden birisi oldu. 2-3 Mart 2013 yılında yapılan olağan kongrede EMNİYET-SEN Genel Başkanı seçildi ve mazbatasını Çankaya 1 no’lu Seçim Kurulundan alarak resmen EMNİYET-SEN Genel Başkanı oldu.

Faruk SEZER Sendikal faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle 2013 yılında başlayan soruşturmalar sonucunda önce 4 kez meslekten ihraç edildi. Bu ihraçlarla ilgili olarak idare mahkemesine açmış olduğu davaları kazanan Faruk SEZER, görevine başlamayı beklerken bu kez aynı suçlamalarla 3 kez meslekten ihraç edildi. Bu dosyalarla ilgili açmış olduğu davaları da kazanan Faruk SEZER, yine görevine başlamayı beklerken tekrar 3 kez meslekten ihraç edildi. Bu dosyalar da idare mahkemelerince iptal edildi ve 2 yılı aşkın bir süre sonra mesleğine döndü.

Toplamda 10 kez mesleğinden ihraç edilen Faruk SEZER, yüzlerce ay kıdem tenzili cezası aldı ve sürgünlere tabii tutuldu. Bu cezalarla ilgili açmış olduğu davaları da kazandı. Hatta göreve iade edildikten sonra Hatay ili Samandağ ilçesine sürgün edildiği dosyayı da kazanarak tekrar Antalya İl Emniyet Müdürlüğü kadrosuna atandı.

29 Ocak 2014 tarihinde polisin sendikal hakkının görüşüldüğü Anayasa Mahkemesi görüşmelerinde Emniyet-Sen Genel Başkanı sıfatıyla aktif rol aldı. Anayasa Mahkemesinin polisin sendikal hakkını reddetmesi üzerine hukuki çalışmalarına devam eden SEZER, Ankara Valiliğinin EMNİYET-SEN’in kapatılması yönündeki Ankara İş Mahkemesinde görülen davayı kazanarak EMNİYET-SEN isimli sendikanın faaliyetlerinin devam etmesini sağladı. Yargıtay 10.Hukuk Dairesi kendi vermiş olduğu geçmiş kararları yok sayarak EMNİYET-SEN’in kapatılmasına karar verdi. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak sendikanın kapatılmasının insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu iddia eden Faruk SEZER, 2018 yılında emekli olmasına rağmen Anayasa Mahkemesinde devam eden EMNİYET-SEN davasının tek temsilcisidir.

Faruk SEZER, çeşitli gazetelerde ve basın yayın organlarında bir çok basın açıklamasında ve röportajda bulundu. 2013 yılında Avrupa Polis Birliği olan EUROCOP toplantısına özel misafir olarak davet edildi ve orada bütün Avrupa Polis Teşkilatı mensuplarının temsilcilerine sunumda bulundu. Antalya ilinde ikamet eden Faruk SEZER, halen EMNİYET-SEN Genel Başkanı olarak devam ederken, 2022 yılında sosyal medya üzerinden Polisin Sesi Platformunu kurarak Emniyet Teşkilatı çalışanlarının hakkını savunmaya devam etmektedir.


“BİR HAYALİM VAR” Diyen Faruk Sezer’i, Kendi Sesinden Dinlemek İçin Tıklayın

Similar Posts

6 Comments

  1. BENİM ANLAMADIĞIM BİR KONU VAR.BUNADA BİR COZUM BULUNURSA ÇOK İYİ OLUR.DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ADLİ KONTROL CEZASINI NEDEN POLİS TAKİP EDİYOR. BU CEZA ADLİYENİN VERDİĞİ BİR CEZA DEYILMI.ADLİYENİN MEMURLARI TAKİP ETMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.
    ….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir