Süleyman Soylu “Geri Çektik” Demişti. Bölge Sistemiyle Alakalı Son Durum

Süleyman Soylu, 2 Nisan’da Mamak Tuzluçayır Şehit Erkan Serdar Sallar Polis Merkezinde ilk sahurunu yapmıştı. Polis ve bekçilerle sahur yapan Soylu, dört bölge sistemiyle alakalı şu şekilde konuşmuştu.

“Özellikle emniyet mensuplarımızla, polislerimizle ilgili bir yönetmelik çalışması yapıldı. Buradaki temel muradımız şuydu.Doğu ve Güneydoğu’da terörün, güvenlik güçlerimizin büyük fedakarlıkları, hükümetimizin politikaları, milletimizin bu büyük direnciyle azalmasıyla Doğu ve Güneydoğu’da, emniyet mensuplarımızın tabiriyle, şark görevlerinde mahrumiyet olan yerlerde 2 ve 3 yıllık düşürmeler yaptık.Özellikle ikinci şark görevlerinde sene olarak az olmasına rağmen oralarda da genellikle bir, istisnai olarak da iki yıllık düşümler söz konusu oldu. İki şark var zaten, polisin kendi şeyinde iki defa şarka gitmek var.

O iki şarktan doğuyu ikiye böldük, batıyı da ikiye böldük. Bölmemizin sebebi de birtakım vilayetlere gidilmek istenmemesinden kaynaklanıyordu. Hatta oraları şarkta biraz daha avantajlı hale getirdik.”

“GELEN TEPKİLER ÜZERİNE GERİ ADIM ATTIK”

“Arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede, bu çerçevede daha neler yapılabilir diye konuştuğumuzda, şöyle bir şey daha ortaya çıktı. Arkadaşlarımızla konuştuk. Tayine tabi arkadaşlarımızla da değerlendirmeler yaptık. Doğuyu bir bölge, yine batıyı bir bölge olabilecek şekilde, Sayın Genel Müdürümüz, ilgili arkadaşlarımız tarafından bir çalışma yapılması hususunda bir karara da vardık. Bir çalışma da yapacaklar.Böylece yine ihtiyaca binaen, ihtiyaca yönelik yerlere elbetteki tayinler yapılacak. Çünkü bazı illere gidilmekten imtina ediliyor ama oralar da bizim sorumluluğumuz içinde. Tüm bunları sağlayacak adımı da İnşallah atacağımızı düşünüyoruz.”

“YENİDEN DEĞERLENDİRMEYE ALDIK”

Bölge sisteminde değişikliğe gidileceği sinyalini veren SOYLU,

“doğuyu bir bölge ve batıyı bir bölge şeklinde düzenleyeceğiz. Dört bölge sistemini geri çektik, süreci yeniden değerlendireceğiz” dedi.

Aradan 5 ay geçmesine rağmen, resmi olarak dört bölge sisteminin geri çekildiğine dair herhangi bir adım atılmadı. 100 binden daha fazla personelin henüz birinci şark görevine gitmediği bilinirken, dört bölge sistemi hala aktif durumda. Yeni atama yönetmeliği ile alakalı olarak birçok emniyet personeli, dört bölge sisteminden memnun olmadığını dile getiriyor.

17/3/2022 tarihli ve 31781 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 16/3/2022 tarihli ve 5306 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik için yazıya veya aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz.


Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Atama Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle alakalı açıklaması için yazıya veya görsele tıklayabilirsiniz.


EGM Açıklama-1

EGM Açıklama-2

Similar Posts

2 Comments

  1. Bölge sistemi bir çok ailenin evini yuvasını dağıttı, geri çekilmezse dağıtmaya devam edecek. Promosyon meselesinden sonra bu konuya ağırlık verilmeli. İnsanların liseye giden çocukları var, zaten ekonomik olarak darboğazda olan ailelere bir de bu yük binip tüm hayatlarını alt üst etmesin.

  2. Başlıkla içeriğin alakası yok böylemi olacak haberler hep. Son durum yazarken bir gelişme yazmanız gerekşr ancak aynı şeyi yazıp bırakmışsınız. Olmaz böyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir