AYM: POLİSİ HAKLI BULDU VE 10 BİN TL TAZMİNATA HÜKMETTİ

Anayasa Mahkemesi, çalıştığı birimden geçici görevle başka bir ilçeye gönderilen Komiser Yardımcısının verdiği dilekçeye istinaden idarece verilen cezayı hukuksuz bularak 10 Bin TL tazminata hükmetti

Şanlıurfa’da Komiser Yardımcısı olarak görev yapan Samet ÇELİKÇAPA, 2015 yılında geçici görevle Şanlıurfa Hilvan ilçesine görevlendirildi. Bu görevlendirmeden dolayı zarara uğradığını belirterek Şanlıurfa Valiliğine dilekçe veren Komiser Yardımcısına, dilekçe içeriğindeki yazılar gerekçe gösterilerek 10 ay kısa süreli durdurma cezası verildi. Bu cezayı da idare mahkemesine taşıyan ÇELİKÇAPA, idare mahkemesinin de aleyhte karar vermesi üzerine konuyu Gaziantep İstinaf Mahkemesine taşıdı. İstinaf Mahkemesinin de aleyhte kararı onaması üzerine bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.  Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu kararda “Başvurucunun idareye verdiği dilekçede kullandığı ifadeler nedeniyle kısa süreli durdurma cezası ile cezalandırılmasının başvurucunun ,ifade özgürlüğüne bir müdahale olduğu değerlendirilmiştir.” gerekçesiyle, düşünceyi açıklama ve  yayma hürriyetinin kısıtlandığını belirterek idarenin Komiser Yardımcısına 10 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

Böylece ,polislerin de ifade ve düşünce hürriyetinin olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu.

Similar Posts

3 Comments

  1. Bu şekilde sürgün olan binlerce polis var. Bunların yarısı bile dava açsa rütbeliler bir daha bunu yapmaya cesaret edemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir