EMNİYET-SEN 10 YAŞINDA!

“09 Kasım 2012”

BU TARİH, TÜRK POLİS TEŞKILATI ADINA BİR MİLATTIR !

Zira, tam 10 yıl evvel bu gün, Türk Polis Teşkilatı’nın içerisinden çıkan bir avuç idealist polis memuru olarak; demokratik, laik, sosyal hukuk devleti anlayışıyla yönetilen bir Türkiye’de; 177 yıllık Emniyet Teşkilatının bütün mensuplarının özlük, mali, sosyal, ekonomik ve kültürel hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek; idare ile doğacak ihtilaflarda ortak hak ve menfaatlerin izlenmesinde ve hukuki yardım ihtiyacının doğması durumunda teşkiIat mensuplarının yanında olmak adına bütün riskleri göze alarak ve tarihte bir ilk olarak Emniyet-Sen’i bir avuç meslektaşımla birlikte kurduk.

9 Kasım 2012 tarihi sadece Türk Polis Teşkilatı için değil Türk demokrasi tarihi için de önemli bir gündür. Demokrasi mücadelesinin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan sivil toplum örgütlenmesinin Türk Polis Teşkilatında temsil edilmemesi demokrasi tarihimiz ve geleneğimiz açısından kara bir leke iken, tepeden inmeyle değil mücadele ederek bu hakkı kazanmaya çalışan bir avuç idealist meslektaşımla birlikte bütün zorlukları aşarak 9 Kasım 2012 günü Türkiye’nin ilk ve tek polis sendikasını kurduk.

            9 Kasım 2012 tarihinden itibaren, yozlaşmış, anti-demokratik sistemi savunanlar tarafından; değişim isteyen, hak ve adalet arayışında olan benim de içerisinde bulunduğum Emniyet-Sen davasının savunucusu idealist polislere yönelik baskı ve zulüm de başlamıştır. Bir çok idealist meslektaşımla birlikte mesleğimizden atılırken bir çoğumuz da ceza ve sürgünlerle sindirilmeye çalışılmıştır. Bizleri meslekten atan, sürgünlerle ve cezalarla yolumuzdan döndürmeye çalışan vatan haini FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ mensuplarının türlü ayak oyunlarına karşı yılmadan mücadele ettik. Bütün bu baskılar, yıldırmalar ve iftiralar EMNİYET-SEN davasının yılmaz savunucusu olan beni ve dava arkadaşlarımı yıpratamamıştır. EMNİYET-SEN mensupları olarak yolumuzdan dönmeden demokrasi ve hak arama mücadelesine devam ettik.

Ankara 9.İş Mahkemesinin EMNİYET-SEN kapatılması yönündeki talebini reddeden kararı sonrası Ankara Valiliği konuyu Yargıtay’a taşımış Yargıtay 22. Hukuk dairesi daha önce vermiş olduğu ve bire bir aynı olan emsal kararları yok sayarak sendikamızın kapatılmasına karar vermiştir. Sendikanın Genel Başkanı olarak bireysel başvuru yoluyla konuyu, 21 Şubat 2018 tarihinde Anayasa Mahkemesine taşıdım. Anayasa Mahkemesi geçen uzunca zamana rağmen bir türlü Emniyet-Sen davasını gündemine almadı ya da almaktan imtina etti. Çünkü Anayasa Mahkemesi de biliyordu ki; bizim taleplerimiz, Türkiye Cumhuriyetinin altında imzası olan uluslar arası sözleşmelere, Anayasa da yerini bulan temel hak ve özgürlüklere dayanıyordu. Eminim ki Anayasa Mahkemesi en kısa sürede Emniyet-Sen davasını görüşerek polislerin sendikal hakkının önündeki bütün engelleri kaldıracak ve 9 Kasım 2012 günü başlattığımız kutlu yürüyüş zaferle taçlanacaktır.

            Bizler, Emniyet-Sen  neferleri olarak bu zor ve meşakkatli yolda yürür iken, birçok hukuksuz soruşturmaya maruz kaldık, açılan soruşturmalar neticesinde mesleğimizden defalarca ihraç edildik. Ancak tüm baskılara, sindirmelere rağmen yılmadan usanmadan yolumuza devam ettik.

Bu süreç dahilinde her platformda, çıktığımız yoldaki haklılığı haykırarak Emniyet Teşkilatı personelinin tümünün örgütlenme hakkının olduğunu ve bu teşkilat içerisinde bir sendikanın olmazsa olmaz olduğunu dile getirdik. Bu haykırışlarımız, gerek ülkemiz içerisinde gerekse de uluslararası alanda duyuldu ve haklılığımız onlar tarafından da teslim ve tespit edildi. Şimdi ise dosyası Anayasa Mahkemesinde bekleyen bir sendika Genel Başkanı ve emekli bir polis memuru olarak, bir şeyler yapmadan beklemenin yanlış olacağını düşünerek sosyal medya üzerinden meslektaşlarımızla birlikte hak arama mücaderlesine başladık. Bir çok konuda ülke gündemini belirleyen twitter etkinlikleri yapıp, canlı yayınlarla meslektaşlarımızın bilinçlenmesini sağlamaya çalıştık. Sosyal medya üzerindeki bu mücadelemizin daha profesyonel ve kurumsal olması için Polisin Sesi Platformunu kurduk. Bu platform öncülüğünde meslektaşlarımızla birlikte bölge sistemine ve promosyon ücretlerinin haksızlığına yönelik yoğun etkinlikler yaptık. Sonucunda kazanımlar da elde ettik. EMNİYET-SEN tohumlarının 10 yıl önce atıldığı topraklardan Polisin Sesi Platformu yeşerdi. Eminim ki ismi ne olursa olsun yeşeren bu fidan hak arama mücadelesinde koca bir ormana dönüşecektir.

10.yılında büyük bir coşku yaşadığım EMNİYET-SEN davasını kazanıp siz değerli meslektaşlarıma emanet edeceğim güne kadar yılmadan ve yorulmadan mücadeleye devam edeceğim.

Azmin, kararlılığın, umutların, hayallerin sembolü olan Emniyet-Sen’in nice 10 yıllarını kutlamak dileğiyle;

Yaşasın EMNİYET-SEN!

Faruk SEZER

Emniyet-Sen Genel Başkanı

Polisin Sesi Platformu Sözcüsü

Similar Posts

2 Comments

  1. İnşallah en geç 2 yıl içinde AYM de sonuçlanır ve aktif olarak sendika işlevini yerine getirir tüm emniyet mensupları rahat bir nefes alır. Faruk SEZER e bu anlamda sesimizi duyurduğu için minnettarım yaşasın SENDİKA yaşasın ATATÜRK!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir