Sosyal Haber – Baskılara Boyun Eğmeyen Bir Memurun Cesaret Dolu Hikayesi

Genç bir Orman muhafaza memuru, ismi Umut UTKU. Cesaretiyle, dik duruşuyla tüm baskıların, mobbinglerin üstesinden gelerek bir faciayı önlüyor. Bizlere de yaptığı bu davranışla büyük bir ders veriyor.

Herkesçe malum olan bir konu olan, Patara plajının kumları plajdan alınıyor. Alınan kumlar ise öyle az miktarda değil. Plajdan 2168 kamyon dolusu kum alındığı bilgisi mevcut. Bu olaya ise tüm herkes göz yumuyor, kimse görmek istemiyor. Fakat 1 kişi hariç!

Namuslu, cesaretli bir Orman Muhafaza Memuru, bu olaya sessiz kalmadı ve bu olayı yargıya taşımak için zabıt tuttu.

MOBBİNG BAŞLIYOR

Kaş ilçe yöneticileri olaya hemen müdahale ediyor ve ‘’Sakın zabıt tutma, biz Bölge Müdürüyle görüştük, sen konuya burnunu sokma’’ diyorlar.

Fakat Orman Muhafaza Memuru bunu kabullenmiyor ve ağzından şu sözler dökülüyor;

‘’Değil Bölge Müdürü, Sayın Cumhurbaşkanı bile gelse ben bu zaptı tutarım.’’

Sen misin baş kaldıran? Sen misin söz dinlemeyen?

Kaş Kaymakamı derhal devreye giriyor ve Orman Muhafaza Memuru Umut UTKU görevinden alınıyor, üstüne üstlük Cumhurbaşkanına hakaretten suçlanıyor. Oturduğu lojmandan bile apar topar çıkarılıyor.

UMUTSUZLUĞA KAPILMAK YOK!

Bu sefer, Tarım Orman İş Sendikası’nın yöneticileri müdahale edip, sendika üyesi Umut UTKU ile omuz omuza mücadele ediyorlar. Kaş Kaymakamı geri adım atmak zorunda kalıyor ve Orman Muhafaza Memuru görevine iade ediliyor.

OLAYLAR MEDYAYA YANSIYOR

Olaylar medyaya yansıyor ve kumların nereye götürüldüğüne, hangi özel plaja döküldüğüne dair haberler çıkıyor.

Sen misin bu haberlerin yapılmasına sebep olan? Sen misin kovana çomak sokan? Orman Muhafaza Memuru soruşturma yapılmadan, yargı kararı olmaksızın ve müfettiş raporu dahi olmaksızın ikinci kez görevinden alındı.

Bölgedeki diğer memurlar ise tehdit edildi, sonlarının Umut ile aynı olacağı söylendi.

UMUT GERİ ADIM ATMIYOR!

Umut UTKU geri adım atmıyor. Sendikası ise arkasında aslanlar gibi mücadele ediyor. Kaş Kaymakamı hakkında suç duyurusunda bulunuluyor. Ve olay iyice dallanıp budaklanıyor, üstü kapatılamaz bir hal alıyor. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlatıyor.

Tüm bu olaylardan sonra, plajdan alınan kumların söylenenden daha fazla, 3000 kamyon kum olduğu ortaya çıkıyor ve depolanmış halde ele geçiriliyor. Ve Umut UTKU görevine tekrar iade ediliyor.

Eğer bu şerefli Memur olmasaydı, Türkiye’de eşi benzeri olmayan, caretta carettaların yuvası olan, tüm insanlığın mirası olan doğa harikası yağmalanıyordur. Bu yağmayı durdurmaya ise tek bir memurun yüreği, cesareti yeterli oldu.

En ufak şeyde dahi aciz duruma düşürülüyoruz. Açık veya kapalı şekilde tehditlere maruz kalıyoruz. Boyun eğen çok. Eğmeyenler ise mobbing altında ezilmeye devam ediyor. Sürgünler ise bu işin cabası. Tüm bunlara rağmen Orman Muhafaza Memuru Umut UTKU olayı bize bir ışık olmalı aslında. Onun gibi ‘’Haklıyım’’ dediğimiz yerde, hakkımızı hiçbir baskıya boyun eğmeden savunmalıyız. Ve Hz. Ali efendimizin şu sözleri her an aklımızda olmalı; ‘’Haksızlık karşısında eğilmeyiniz, çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.’’

Unutmayın, ‘’Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır.’’ Hz. Muhammed (s.a.v)

Similar Posts

5 Comments

  1. sendikası arkasında olmasaydı bak ne oluyordu arkadaşa.polisler ise sendikasız

  2. Güzel bir örnek ama haberde de yazdığı gibi arkasında sendika var haklarını savunan. Bizim öyle bir şansımız yok. Bombacı mülayim diye tweterda bir arkadaş var başına gelmeyen kalmadı maalesef kim arkasında durabildi durabiliyorr 🙁

  3. kaymakama ne oldu ve müdürlerine merak ettim adalet sağlanmadı yine herhalde

  4. kaymakama ne oldu ve müdürlerine merak ettim adalet sağlanmadı yine herhalde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir