POLİSİN YALNIZLIĞI

İzmir’de kendisine bıçakla saldıran şahsı etkisiz hale getiren polisin tutuklanmasının üzerinden bir kaç gün geçmeden bu kez İstanbul Fatih’te kendisine pitbull köpekleriyle saldıran şahsı etkisiz hale getiren polisin tutuklanması üzerine polisler ve polis yakınları sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirmişti. PolislerYalnızDeğildir tagıyla binlerce tweet atan polisler yalnızlıklarını dile getirdiler. Polislerin Yalnızlığı ile ilgili Polisin Sesi hesabının paylaşmış olduğu tweet serisini sizler için buradan paylaşmaya karar verdik.

İşte o yazı:

Rahmetli Neşet ERTAŞ bir konuşmasında “gurbet herkesin yüreğinde taşdır. Gurbette olan hiç kimse mutlu değildir” diyor. Polisler ve aileleri ömürlerinin uzun kesimini gurbette geçiriyor. Üstüne; mobbing, çalışma saati, hayat riski gibi sorunlar ekleniyor.

Amcasının, dayısının, çocukluk arkadaşlarının cenazesine, düğününe gidemeyen polisler sosyal çevrelerini kaybediyor. İş hayatında da yaşanan onca sorunla polisler sosyal çevresi olmayan, iş yoğunluğu sebebiyle de sosyal hayatı olmayan bir yapıya bürünüyorlar.

Bu sosyal dışlanmışlığı sadece polisler yaşamıyor. Sürekli tayinler dolayısıyla polis eşleri ve çocukları da sürekli sosyal çevrelerini değiştirmek zorunda kalıyorlar. Polis eşleri ve çocukları da sosyal çevresi olmayan bir psikoloji ile hayat sürüyorlar.

Bu durum hem polislerin aile yaşamını etkiliyor hem de polis çocuklarının kendini gerçekleştirme düzeylerini alt üst ediyor. İşin özü hem polisi, hem eşini hem de gelecek nesillerimizi toplumdan dışlayarak yok ediyoruz.

Pekiyi Çözüm Ne?
Polislik tıpkı askerlik gibi stratejik bir kurum. Bu iki kurumu devlet memuru olarak algılayıp, diğer memurlarla eşdeğer tutamazsınız. Bir devlet memuru yılda 20 gün izin alıyorsa bu kurumlara en az 40 gün izin vermelisiniz. Çalışma şartlarını düzenlemeli

Emeklilik hak edişlerini 20 yıl üzerinden hesaplayarak çalışma şartlarını da insani düzeye getirmelisiniz. İşte o zaman polis ve asker yalnız olmadığını değer gördüğünü hissederek daha verimli olur. Bu da kamu düzeninin bozulmasını engeller.

Similar Posts

7 Comments

  1. Yani ne söylesek bilmiyoruz yazık çok yazık. Bu gün meslektaşlarımız yarın biz. Bu yüzden polisin sesi platformuna destek olalım.

  2. Yıpranma payımız kalmadı eğer olsaydı polis memuru Astsubay uzman çavuş subaylar 47-48-49 yaşında paralı emekliliği hakedecekti

  3. Şahsim adına böyle giderse bir yıl içerisinde istifamı verip gitmek istiyorum. yıllarca direndim ama bu degersizlikle bu yoğun çalışma temposu ile bu düzensizlikle 657 ye tabi bir memur olarak yasayamayacagim. Dertler birden gelmiyo birike birike geliyor. Umarım bu seçimden önce yetkililerin akılları başlarına gelir de polisin hakkını yetkisini verirler…

  4. Polisler yorgun, mutsuz, bıkkın,…
    Bu vatanın öz evlatlarına bu yapılanlar reva mıdır?

  5. Bütün kurumlar asli görevleri olan işlerde bile anormal ek ödeme alıyor, o kurumların asli görevi olan işlere bedava diye bizi gönderip bir de aç susuz bırakıyorlar. Başka kurumların teklifine bizim yetkili kesim her nedense! Şerh bile koymadan kabul ediyorlar. Siyasi korkaklık ya da koltuğun sıcaklığı?!.. İşin tehlikesi ve gurbetciligi bir yana, gece ve resmi tatillerde, ekstra görevlerde de hiçbir kazancımız yok. Devletimiz bir an önce, polis ve askeri 657 den ayırarak memur olarak değil, başka bir ünvanla çalıştırmalı ki bizim onda birimiz kadar ve risksiz çalışan imamı öğretmeni polisle sidik yaristirmasin….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir