Osmaniye Barosundan Skandal Rapor!

Osmaniye Barosu, geçen sene Aralık ayında polislerin takip ettikleri araç ile çatışması sırasında hayatını kaybeden 1 kişi ve yaralanan 3 kişi ile ilgili hazırladığı raporu basın açıklamasıyla paylaştı. Raporda, herhangi bir çatışmanın söz konusu olmadığı, polislerin araçtakilerin tamamını öldürebilecek yoğunlukta ateş açtıkları belirtilerek şüpheli polislerin görevden alınması istendi. 

Olayla ilgili incelemelerde bulunan heyet, kamuoyuna yansıtıldığı gibi herhangi bir çatışmanın söz konusu olmadığını, polislerin araçtakilerin tamamını öldürebilecek yoğunlukta ateş açtıklarını belirterek şüpheli polislerin görevden alınarak etkili bir soruşturma yapılmasını istedi. Olayla ilgili Polis Vazife Ve Salahiyet Kanunu madde 16’yı hatırlatan heyet “Polise mukavemet göstermeksizin kaçan şahısları güvenli takip mesafesinde takip eder uyarı amaçlı havaya uyarı ateşi açar. Oysa yaşanan olayda doğrudan olay yerinden kaçan aracın üzerine ateş edilmiştir” dedi. 

Olay sonrası Valilik; olayın çatışma olduğunu ve Kadirli Emniyet Müdürlüğünün yasaya uygun şekilde davrandığını, suçlulara müdahale ederken yasal sınırları aşmadığını, olayda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların masumiyet karinesini ihlal ettiği yönünde açıklama yapmıştı.

Osmaniye Barosunun bu raporu görevini layıkıyla yapan Türk Polisinin moral ve motivasyonu olumsuz yönde etkileyeceği Polisler arasında sıklıkla konuşuldu.

Similar Posts

2 Comments

  1. Polis bu kanunlarla ne yapacağını bilemez hale geldi bu yüzden acil olarak POLİS MESLEK KANUNU ile SINIRLAR çizilsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir