Bekçi ve Polisin Çalışma Saatlerinde Yeni Gelişme

Bir takipçimiz, İçişleri Bakanlığı’nın 8/24 veya 12/36 çalışma saatleri konulu genelgesinin neden uygulanmadığını CİMER üzerinden sordu. Personel Daire Başkanlığı’ndan soruya yanıt geldi.
BİRİMLERİN ‘DURUMLARINA’ GÖRE!

Genelgeye neden uyulmadığı sorusu üzerine, Personel Daire Başkanlığı şöyle yanıt verdi:

“Personelin moral ve motivasyonunun, mesleki dayanışmasının, aidiyet duygusunun ve verimliliğin artırılması ile personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi amacıyla Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin çalışma saatlerinin çalıştığı birimlerin durumlarına göre 8/24 ve 12/36 olacak şekilde uygulamaya geçilmiştir” dendi.

Mart ayında İçişleri Bakanlığı’ndan gönderilen genelgede ise; İl Emniyet Müdürlüklerindeki Polis Merkezi Amirlikleri ve resmi ekiplerde 8/24 ve 12/36 çalışma sistemine tamamen geçilmesi yönünde talimat verilmişti. Geçen altı ay içerisinde genelgeye uyulmadığı gibi, konuyla ilgili farklı bir genelge de olmamasına rağmen, gelen yanıt; Mart ayındaki talimata göre değişkenlik göstermiş ve ‘birimlerin durumuna göre’ olmuş durumda.

BEKÇİ VE POLİSLER İÇİN GEÇERLİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 30.03.2022 tarihinde bütün birimlere ‘Mesai Saati Uygulamaları’ konulu bir genelge gönderilmişti. Genelgeye göre;

“Personelin moral ve motivasyonunun, mesleki dayanışmasının, aidiyet duygusunun ve verimliliğinin artırılması ile personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi amacıyla, çalışma saatleri yönüyle, İl Emniyet Müdürlüklerindeki Polis Merkezi Amirlikleri ve resmi ekiplerde 8/24 ve 12/36 çalışma sistemine tamamen geçilmesi, diğer birimlerde de bu sisteme geçilebilmesi için imkanlar dahilinde gerekli planlama ve düzenlemelerin yapılması hususunda birimlerimiz ilgide kayıtlı Bakanlık Genelgesi ile talimatlandırılmıştır.”

BELİRLENEN ÇALIŞMA SİSTEMİNDE ÇALIŞAN BİRİMLERİN ORANI YÜZDE “16.14”

Emniyet Teşkilatı kadrolarında görevli personelin çalışma saatleri tespitine yönelik yapılan çalışmalarda;

 • %29.41’i 12/24 sistemine göre
 • %27.34’ü 08:00-17:00 sistemine göre
 • %27.11’i kendi sistemine göre (operasyonel birimler)
 • %15.48’i 12/36 sistemine göre
 • %0.66’sı ise 8/24 sistemine göre çalışmaktadır.

12/24 ÇALIŞMA SİSTEMİ VERİMLİLİĞİ DÜŞÜRMEKTEDİR

Ayrıca Genelgede bildirilen, “12/24 çalışma sisteminin personel moral ve motivasyonu ile verimliliği düşürdüğü, ayrıca personelimizin bu çalışma sisteminde iş ve sosyal hayat dengesini sağlayamadığı müşahede edilmektedir” denmiştir.

BÜTÜN BİRİMLERİN 1 AY İÇİNDE TALİMATLARA UYMASI

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş tarafından gönderilen yazıda;

“Çalışma saatleri ile ilgili olumsuzlukların giderilmesi açısından; 12/24 çalışma sisteminden kademeli olmakla birlikte hızlı bir şekilde vazgeçilmek suretiyle, grup çalışma sisteminin uygulandığı birimlerde 8/24 ve 12/36 olacak şekilde gerekli düzenlemelerin ve çalışma planlarının (1) bir ay içerisinde yapılarak ilinizdeki çalışma saatleri ile ilgili oluşan son durumun Genel Müdürlüğümüze bildirilmesini, konunun hassasiyetle takip edilerek ivedilikle yerine yerine getirilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”

Denilerek, bütün birimlerin bu çalışma sistemlerine geçmesi gerektiği belirtilmişse de; aradan 6 ay geçmesine karşın birkaç il/ilçe dışında maalesef bu sistemlere geçiş olmamıştır.

BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SAATİ 40 SAATTİR

Yine 06.06.2022 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri’ konulu bir genelge gönderilerek; Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin 7245 sayılı kanunda belirtilen “bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saattir.” Maddesine uyulması yönünde çalışma saatlerinin düzenlenmesi yönünde bir talimat gönderilmiştir. Talimata göre;

 • “Emniyet Genel Müdürlüğünden uygun görüş alan iller de dahil olmak üzere, tüm illerin mülki amirliklerden aldıkları Gündüz Çalışma Olur’larının sonlandırılması,
 • Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma süresinin kırk saat olarak düzenlenmesi,
 • Günlük çalışma saatlerinin, görev bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri esas alınarak bu aralıktaki zaman dilimi içerisinde belirlenmesi,
 • Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde çalışma süresi ve saatleri dışında çalıştırılmaması,
 • Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim koşulları ve benzeri durumlarda güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk hallerinin ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakanlık onayı ile çalışma süreleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu hususa sürekli olarak riayet edilmesi, talimatları verilmiştir.

7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa göre ‘bekçiler haftada kırk saat çalışır’ maddesine uyulmadığı gibi, aradan geçen zaman diliminde Bakanlık Genelgesine de uyulmamıştır. Emniyet Teşkilatı’nın köklü yapısal reformlara ihtiyacı vardır. 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu ve 1937 tarihli 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununa yapılan değişiklikler maalesef yetersiz kalmaktadır. Emniyet Teşkilatı mensupları için günümüz koşullarına uygun ‘personel kanunu’ çıkarılarak, personelin çalışma saatleri ve mesai kavramları güvence altına alınmalıdır.

Similar Posts

7 Comments

 1. Buraya bekçi olarak yazıyorum. X ilinde çalışıyorum ve şu 40 saati bir biz göremedik. Sürekli çakma 12 36 sistemiyle ve gündüzde çalışmaktayız. Polis ne yaparsa o işi yapmaktayız. Velhasıl poliste yıpranma var maaş farkı var. Durumdan memnun değiliz. Bu durumlarında düzeleceğini hiç umut etmiyorum.

  1. Kardeşim bende X ilinden polis olarak yazıyorum. Polis ne yapıyorsa aynısını yapmıyorsun. Polisle kendini kıyaslaman yanlış olmuş. Polis kendi memleketinde görev yapamıyor. Sürekli il değiştiriyor. Her gittiği ilde hem ev sahipleriyle uğraşıyor hemde her gittiğinde minimum 20-25 bin lira masraf ediyor ( verilen harcırah üçte 1 i). Çocuklarının eşinin kendinin bütün düzeni bozuluyor. Sen kendi memleketinde görev yapıp da sonra kendini polisle kıyaslama olur mu.

   1. Ben de x ilinde bekçi olarak çalışıyorum sürekli sokakta serserilerle -20 – 30 derecede sokakta dolaşıyorum 1 saatlik mola harici karakola girişimizde yasak sizden farklı olarak sıcak arabalarda dolaşmiyoruz farkımız bu

    1. Polisle sidik yaristirmayan yok zaten… Siz de yaristirin alıştık. Saracaksan başka yerlere sar. Bu kafayla mesleği zor bitirirsin.

    2. hangi ilde çalıştığının bir önemi yok kardeşim işini küçümsemiyorum ama bekçiliğe girerken ne şartlarda nasıl çalışacağın ve ne kadar maaş alacağın belliydi bu senin seçimindi şartların sonradan değişmedi ama polisin her şeyi kafasına göre değişiyor o yüzden lütfen kendinizi bizimle kıyaslamayın seçim senindi, sanan söylenenden başka bir şekilde çalıştırılıyorsanız hakkınızı arayın bende desteklerim

 2. Sidik mi yarıştırıyorsunuz ?
  Bir bekçi olarak polis kardeşimin/ağabeyimin yanındayım !
  Hak arar Ken kimseyi incitmeden aramak herkes için faydalı olacaktır !
  Zira yıllardır düzelmeyen çalışma şartları biz bekcilerde daha hızlı çözüm buluyor

 3. X ilinden yazıyorum ben bekçiyim ben polisim diye kendinizi ötekileştirmeyin arkadaşlar polisinde bekçinin de işinin kolay ve zor yanları var ve aynı birim altında görev yapıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir